"Z gwiezdnego pyłu powstałeś Człowiecze i ku gwiazdom prowadzi cię Przeznaczenie". Part I


"Aurora and Milky Way" photo made by Tor Even Mathisen

Do skonstruowania tego posta zainspirował mnie sen. Ach te moje szalone sny... Bodajże przedwczoraj, przechadzając się w sennym marzeniu ulicami jakiegoś miasta (przedmieścia), ujrzałam na nocnym, rozgwieżdżonym niebie zbitą ciasno gromadę gwiazd, która w pierwszej chwili skojarzyła mi się z konstelacją Plejad. Nie wiem czy tak było, dużo ważniejsze jest bowiem, co ujrzałam potem. Na lewo od owej gromady, niemalże na wyciągnięcie ręki, lśniły na niebie dwie planety. Niczym wyrwane z albumu 3D NASA: Saturn ("Dziadek Czas") ze swoimi przepięknymi pierścieniami oraz budzący we mnie respekt i podziw, Jowisz, nasz kosmiczny "Obrońca", były tak blisko iż długo wpatrywałam się w ich kształt, barwy, biła od nich energia, której zabrakło pośród śmiertelnych. Z jakiegoś powodu zabrakło. Nie wiecie gdzie się podziała?

Wieści ze świata nie przychodzą w tych dniach pomyślne, aczkolwiek parę wydarzeń pobudza wyobraźnię i nieśmiałą nadzieję; że może, na przekór wszelkiej logice, gdzieś tli się iskierka, która rozpali cały świat, ludzkie serca na nowo. Iskierka, która przypomni ludzkości, do czego naprawdę jest powołana, tak że nie poddadzą się dzieci Ziemi i wygrają z tym taranem cofającym nas wszystkich w czasie. Ja wciąż wierzę, że Dobro jest silniejsze.

A kiedy świat zdaje się zapominać, ludzie - znaczy się - co jest im pisane, myśli moje biegną ku gwiazdom. To jest nasz ostateczny cel, z którego Nam (Wam) po prostu nie wolno zrezygnować. Także ten post - poświęcony jest obrazom Wszechświata, ciekawostkom, które gromadzę hobbystycznie, może kogoś zaciekawią, zainspirują, dodadzą odwagi, nadziei, rozbudzą to, co "ci u góry" (Władza świecka i duchowa) pragną w Was definitywnie zabić: Ciekawość i Wolę odkrywania, eksplorowania, zdobywania, poznawania! Bo Prawda wciąż na Nas czeka. Nie zapominajcie o tym. Życie nie zasadza się wyłącznie na biologicznych potrzebach. To jedna, niekończąca się Odyseja. Naszym domem Wszechświat i ku niemu kierujmy swe sny, marzenia, ambicje, plany. A wszystko, co pragnie Nas odeń odciągnąć  NIECH BĘDZIE PRZEKLĘTE PO WIEKI WIEKÓW!___________________________________________


"Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth"

"Trzy rzeczy nie mogą zbyt długo uchować się w tajemnicy: słońce, księżyc i prawda"


by Budda (Buddha)


The Sun on August 9, 1973 (Słońce z dnia 09 sierpnia, 1793 roku)


The Sun Today - 2013-5-29 (Słońce z maja tego roku, najnowszą cyfrową technologią)
Space Station on a background of Moon (Stacja Kosmiczna na tle Księżyca)
Księżyce Układu Słonecznego
"Deep Space, Deep in the Forest" photo made by Constantinos Hinis
Galaxy Coast near Bixby Bridge north of Big Sur, CA  (Wybrzeże konstelacji gwiezdnych na Pn Big Sur, Stan Kalifornia)
If Earth Had Rings (A gdyby Ziemia miała pierścienie jak Saturn?)
If Earth Had Rings (part 2)
Lunar Eclipse June 16, 2011 (Zaćmienie Księżyca)
Zaćmienie Księżyca zachodzi, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc (naturalny satelita Ziemi) "wejdzie" w stożek cienia Ziemi.
Martian Sunset  (Marsjański Zachód Słońca)
Olympus Mons

Olympus Mons (łac. "Góra Olimp") – najwyższa znana góra w Układzie Słonecznym, położona na planecie Mars. Olympus Mons jest wygasłym wulkanem tarczowym, powstałym w wyniku powolnego i długotrwałego wycieku lawy, przez co jego zbocze jest nachylone pod małym kątem (identycznego typu wulkany można znaleźć także na Wenus i na Ziemi; np. Mauna Kea na Hawajach). Wznosi się na 21 kilometrów ponad średnią powierzchnią planety. Olympus Mons mierzy 550 km szerokości u podstawy (wyraźnie zaznaczonej klifowymi krawędziami), a znajdujący się na wierzchołku krater jest długi na 85 km, szeroki na 60 km oraz głęboki na 3 km. Według danych obserwacyjnych pochodzących z sondy Mars Global Surveyor wulkan po raz ostatni wybuchł 10-20 milionów lat temu.


Milky Way & Airglow over Crater Lake (Droga Mleczna nad Jeziorem Kraterowym)

Jezioro Kraterowe (ang. Crater Lake) – najgłębsze jezioro Stanów Zjednoczonych, leżące w stanie Oregon na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego. Kryształowo czysta woda sprawia, że jezioro ma zawsze błękitną barwę. Powstało około 7700 lat temu w wyniku erupcji, a następnie zapadnięcia się części wierzchołka wulkanu Mount Mazama. Powstała kaldera wypełniła się wodą opadową ze śniegu i deszczu (jezioro nie posiada dopływów w postaci rzek).


"Milky Way Over Longs Peak" photo made by Pat Gaines (Droga Mleczna nad Longs Peak)

Longs Peak (dawniej Long's Peak) – szczyt w Gór Skalistych, w paśmie Front Range. Leży na terenie Parku Narodowego Gór Skalistych, którego jest najwyższym punktem. Nazwany został na cześć Stephena Longa, odkrywcy badającego rejon szczytu w latach 20' XIX wieku. Longs Peak oraz pobliski Mount Meeker, nazywane są czasami Twin Peaks (pol. Bliźniacze Szczyty). Pierwszego odnotowanego wejścia na szczyt dokonał John Wesley Powell w 1868 r. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że przed nim na szczyt został zdobyty przez miejscowych Indian, którzy zbierali tu orle pióra.


Milky Way over the Alps photo made by Leonardo Orazi (Droga Mleczna nad Alpami)

How would Saturn looks like, if He had a color atmosphere just as Jupiter?  See yourself!  (Jak wyglądałby Saturn, gdyby miał tego samego typu atmosferę co Jowisz?)

How would Saturn looks like... part 2
How would Saturn looks like ... part 3
Moonrise (Wschód Księżyca)
First woman in space Valentina Tierieszkowa (Link)

Na koniec pierwszej części kosmicznych skarbów (wybranych przeze mnie) -- Walentina Władimirowna Tierieszkowa (Nikołajewa-Tierieszkowa), ros. Валентина Владимировна Терешкова (ur. 6 marca 1937 w Maslennikowie) – radziecka kosmonautka, inżynier, pierwsza kobieta, która odbyła lot po orbicie okołoziemskiej, Lotnik Kosmonauta ZSRR.

Urodziła się we wsi Maslennikowo w okręgu Jarosławskim w ZSRR. Pracowała w fabryce opon, oraz w przędzalni bawełny. Amatorsko ćwiczyła skoki spadochronowe w aeroklubie. 16 lutego 1962 została wybrana jako kandydatka na kosmonautkę i skierowana na szkolenie dla kosmonautów. 16 czerwca 1963 rozpoczęła lot na statku Wostok 6, który trwał 2 doby 22 godziny 50 minut i 8 sekund. Lądowanie miało miejsce 19 czerwca 1963 po okrążeniu Ziemi 48 razy. Po powrocie z kosmosu została uhonorowana tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Pomimo wcześniejszych planów, kolejna kobieta poleciała w kosmos dopiero 19 lat później (Swietłana Sawicka - KLIK w nazwisko).

Po locie Tierieszkowa studiowała w Akademii Sił Lotniczych w Żukowskim, którą ukończyła w 1969 jako inżynier kosmonauta, a w 1977 obroniła pracę doktorską. 22 stycznia 1969 wyszła bez szwanku z zamachu na Breżniewa, gdy zamachowiec pomylił samochody i ostrzelał ten, w którym na uroczyste spotkanie na Kremlu podążała grupa kosmonautów. W 1967 została wybrana do Rady Najwyższej ZSRR, a w 1974 została członkiem prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Od 1971 do 1991 była członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. W 1989 została wybrana do Rady Narodowości ZSRR. W 1997 przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa. Była kierownikiem rosyjskiego rządowego Centrum Współpracy Międzynarodowej (2003).

W 2007 podczas obchodów swoich 70. urodzin w rezydencji Władimira Putina w Nowo Ogarowie oświadczyła, że chce umrzeć na Marsie. :) A kto by nie chciał? ^ ^ Według mnie Mars jest jednym, wielkim cmentarzyskiem, na którym onegdaj kwitła wspaniała cywilizacja. Być może zmiótł ją z powierzchni wybuch wulkanu (Góry Olimp?), gdyż dziwnym trafem, ledwo to się stało, na Ziemi pojawił się ludzki zalążek ^ ^ Przypadek?

Została 10 człowiekiem w kosmosie i 6 kosmonautą sowieckim. Brała udział w jednej misji kosmicznej – Wostok 6. I z tego co widzę na internecie, nadal trzyma się nieźle ^ ^

Komentarze

  1. :) Cieszę się, że się podobają. Dobrałam na początek kilka zdjęć odwołujących się do naszego obecnego domu: Ziemi, Układu Słonecznego - Drogi Mlecznej, ponieważ kolejne posty będą zawierały coraz dalsze obiekty. Na Facebooku także zamieszczam sporo ciekawych zdjęć, ale najlepsze będę wstawiać tutaj. Wtedy na pewno się nie zgubią. Stworzyłam nawet nową "kategorię": Ciekawostki (Curiosity). Będę w niej umieszczać głównie zdjęcia, tekstu minimalnie, bo do tych zdjęć nie trzeba słów.

    Pozdrawiam serdecznie :) :* (Ćmoki)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Persian Mythology, Gods and Goddesses" (Part I)

"Ulecz się sam" - Andrzej Żak. Część II - Wolność jest jak zdrowie: uzyskuje wartość i stajemy się jej świadomi tylko wtedy, gdy ją tracimy...

Mitologia Indyjska: Mit o powstaniu świata, Bogini Matce i wojnie bogów!