Delfiny naprawdę posiadają inteligencję na równi z człowiekiem oraz swój własny "język"!Tekst autorstwa:  Anna Lemind
called:  Further Proof That Dolphins Have Human-Like Intelligence and Their Own ‘Language’Nie ulega wątpliwości, że delfiny są jednym z najpiękniejszych i najbardziej inteligentnych gatunków na tej planecie. Ich przyjacielska natura, skłonność do zabawy oraz niezwykła inteligencja sprawia, że większość ludzi na świecie uwielbia je. Co więcej, wydaje się, że delfiny wykazują się świadomością i umiejętnościami przypisywanymi zazwyczaj tylko ludziom.

Naukowcy z Emory University, w Atlancie, w amerykańskim stanie Georgia, używając specjalnych skanerów MRI do mapowania mózgu delfinów, porównywali uzyskane dane z innymi inteligentnymi ssakami, szczególnie z naczelnymi (które zwykło się uważać w duchu teorii Darwina, za bezpośrednich kuzynów homo sapiens, a czyniono to - co ważne - zawsze w skandalicznych warunkach, na siłę ucząc = tresując małpy, aby udawały język migowy. Hm... dlaczego? - B.S.). Skany wykazały, że mózgi delfinów aż do pięciu razy większe w stosunku do rozmiaru ciała w porównaniu z innymi zwierzętami o podobnej wielkości. W tym samym czasie, ich kora nowa = ("neocortex") -- (bo nie o samą wielkość mózgu tu chodzi - co często staje się argumentem przeciwników inteligencji tych ssaków, świadczących, że wielkość mózgu słonia winna być jeszcze większym dowodem na super-inteligencję tychże zwierząt - B.S.) a więc ta część mózgu odpowiedzialna za myślenie i wyższe przetwarzanie emocji, była szczególnie powiększona.
"Jeśli używamy względną wielkość mózgu jako miernik inteligencji, to trzeba by uznać, że delfiny są drugie w kolejce za współczesnymi ludźmi", powiedział Lori Marino, neurolog z Uniwersytetu Emory, jeden z wiodących światowych ekspertów od delfinów.

W tym samym badaniu
stwierdzono również, że delfiny wykazują szereg umiejętności ludzko-podobnych, takich jak rozumienie symboli systemów komunikacyjnych opartych np na lustrzanym-samorozpoznywaniu i rozumieniu pojęć abstrakcyjnych (uwaga ode mnie - tak uwielbiane przez niektórych koty domowe nie mają bladego pojęcia, że widzą siebie w lustrze - B.S.).


"Delfiny są wyrafinowanymi, samoświadomymi i bardzo inteligentnymi istotami z poszczególnymi cechami osobowości, niezależności oraz życia wewnętrznego. Przez co są one narażone na ogromne cierpienia i urazy psychiczne", powiedział Marino. [Można sobie tylko wyobrazić, co czują - kiedy polują na nich japońscy barbarzyńcy - B.S.].

Wyniki badań sugerują, że jest nieetyczne używać delfiny dla naszej rozrywki, trzymając je w niewoli w parkach wodnych czy zabijać je na pokarm, tak jak obecnie dzieje się w wielu krajach na świecie, takich jak: Japonia, Peru, Wyspy Salomona. Na Wyspach Owczych (Wyspy Owcze – archipelag wysp wulkanicznych na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Terytorium zależne Danii), gdzie tysiące delfinów ginie CO ROKU.


UWAGA!  Film poniżej zawiera nieprzyjemne obrazy, krwawej rzezi jakiej każdego roku władze Danii z mieszkańcami dopuszczają się na ssakach morskich, traktując to niemalże jako piknik. Jeśli nie masz dość nerwów - nie oglądaj! Chciałabym jednak zaznaczyć, że z tych samych powodów - także wieloryby są tępione. W naszych oceanach żyje zaledwie kilka inteligentnych gatunków. A jak wiadomo z psychologii, drapieżcy z lądu - największymi są homo sapiens, nie ulega wątpliwości - nie znoszą "konkurencji". Poza tym władze Ziemi nienawidzą wszystkiego, co dobre i inteligentne zarazem! Dlatego zapewne trzymają ludzi z dala od prawdy nt. obcych form życia z Kosmosu jak i mają w planach cofnięcie rodzaju ludzkiego na zdecydowanie niższy poziom intelektualny, łącznie z obniżeniem światowej populacji o 2/3. To tyle w temacie, czy homo sapiens jest dobry z natury! Wasze religie i systemy - Kłamią!

W związku z powyższym
, Thomas White, filozof z Uniwersytetu Loyola w Marymount, autor książki "W obronie delfinów
" powiedział, że "powinny one być traktowane jako ,poza-ludzkie-istoty rozumne', którym winno się przyznać prawa, jak każdej innej osobie." W Indiach, które już zatwierdziły podobne przepisy, zaczynamy być świadkami zmiany paradygmatu w głównym nurcie myślenia, w jaki sposób możemy w r e s z c i e postrzegać te piękne stworzenia, aby z nimi współegzystować w pokoju.
Rozszyfrowywanie Języka Delfinów


Jest szeroko znanym fakt, że delfiny używają dźwięku do orientacji w przestrzeni (za pomocą echolokacji). Wygląda jednak na to, że mają one również własny system komunikacji. Delfiny wykorzystują szereg dźwięków i odgłosów, a także kontaktu fizycznego i samej postawy do komunikowania ich emocjonalnego i fizycznego stanu. Mogą również nauczyć się czytać nawzajem swoje zachowania i sygnały koordynując szereg działań, takich jak polowanie na ryby i pływanie w stadzie.

Naukowcy starają się skonstruować urządzenie, które mogłoby rozszyfrować dźwięki wydawane przez delfiny. Jack Kassewitz, naukowiec z siedzibą w Miami, postanowił wykorzystać tzw. CymaScope, urządzenie, które czyni dźwięk widocznym, ale tylko w określonym celu. Nagrał dźwięki produkowane przez delfina, gdy "widzi" on różne obiekty, a potem przekształcił je w obrazy i pokazał je temu samemu delfinowi ponownie, tym razem bez towarzystwa dźwięku.

Wyniki pokazały, że udało się temu delfinowi rozpoznać dane obiekty, które odpowiadały obrazom z dokładnością do 86%. Co więcej, gdy naukowiec pokazał te same zdjęcia innemu delfinowi, rozpoznał obiekty z taką samą lub nawet większą dokładnością! Sugeruje to, że walenie używają dźwięków do komunikowania się ze sobą w podobny sposób, jak my używamy słów. Obecnie, ambitny projekt Kassewitza jest zatytułowany SpeakDolphin ma na celu rozszyfrowanie języka "dolphinese" (= delfińskiego?) i rozpoczęcie podstawowej komunikacji z tymi niesamowitymi zwierzętami (czy wypada nadal tak je nazywać? Czy gdy któregoś dnia staniemy oko w oko z obcą rasą z kosmosu, też będziemy tak ich określać, gdy przykładowo nie będą przypominały Nas? - B.S.).


Ludzko-Delfiński (?) Translator Dr Denise Herzing


(Poniższy artykuł napisany przez: Jamesa Vincenta z The Independent):


Naukowcy testujący taki translator donoszą o pierwszym udanym wykorzystaniu ich technologii w środowisku naturalnym, z delfinem butlonosym wskazującym znajdującemu się obok naukowcowi smaczne wg. niego wodorosty.

"
Przeżyłem taki stan: Wow! Gramy w jeden mecz. Byłem oszołomiony"
, dr Denise Herzing, dyrektor projektu Wild Dolphin i twórca urządzenia, powiedział dla New Scientist.

Znany jako - Urządzenie Telemetryczne do Nasłuchu Waleni (Cetacean Hearing And Telemetry device = Chat) - tłumacz wykorzystuje parę podwodnych hydrofonów (mikrofony), aby uchwycić zakres kliknięć i pogwizdywań dokonywanych przez delfiny. Zamiast bezpośredniego tłumaczenia tych wokalizacji na ludzką mowę, dr Herzing uczy delfiny ograniczonego słownictwa zdefiniowanego przez ludzi. Pozwala to na uproszczenie ogromnego zakresu dźwięków złożonych przez delfiny, którzy produkują dźwięki o częstotliwości do 200 kHz - około 10 razy wyższych niż ludzie mogą usłyszeć. Delfiny, które są zwierzętami bardzo społecznymi są zdolne do używania narzędzi i samo-rozpoznawania siebie w lustrze, używają gwizdków dla określenia konkretnej osoby w stadzie i echolokacyjnych kliknięć jako sonaru, odbijając dźwięki z ich środowiska, co pomaga im podczas polowania.

Dr Herzing opracowała osiem "słów", których używają delfiny w swej wokalizacji w odniesieniu do elementów środowiska, do zwierząt, czy np. na określenie "wodorostów" lub ślizgu-po-fali (jazda na falach, gdy delfiny świadomie ścigają się z ludzkimi łodziami). W przełomowym punkcie swoich 28'letnich obserwacji z kapsuły Dr Herzig zaobserwowała delfiny wykonujące unikalne kombinacje gwizdnięć związanych z tzw. "Sargassum" (= rodzaj wodorostów). Jednak trudno powiedzieć, czy delfiny aktywnie wskazywały tę roślinność, czy może słowo to zostało usłyszane tylko raz w danej okoliczności.

Dr Herzing ma zamiar współpracować ze sztuczną inteligencją z Georgia Institute of Technology w Atlancie, w celu udoskonalenia ,Chat', mając nadzieję iż uda się w końcu zacząć analizę dźwięków wydawanych przez delfiny, co pozwoli stworzyć pierwszy na świecie podstawowy słownik międzygatunkowy.

Po więcej informacji na temat pracy dr Herzing i niesamowitych wokalizacji odsyłam do filmu poniżej:

Popularne posty z tego bloga

"Ulecz się sam" - Andrzej Żak. Część II - Wolność jest jak zdrowie: uzyskuje wartość i stajemy się jej świadomi tylko wtedy, gdy ją tracimy...

Mitologia Indyjska: Mit o powstaniu świata, Bogini Matce i wojnie bogów!

"Myśli" - Seneka. Część VII